Coraz więcej osób decyduje się ograniczyć lub całkowicie zrezygnować ze spożywania mięsa i produktów odzwierzęcych, wybierając na swoją codzienną dietę wegetarianizm lub weganizm. Zmiany te podyktowane są przez wiele istotnych kwestii – począwszy od etyki, poprzez zdrowie, na ochronie środowiska skończywszy. Tym, co z pewnością przyczynia się do popularyzacji weganizmu, jest również powiększający się rynek produktów wegańskich, który sprawia, że taki sposób odżywiania jest o wiele prostszy niż kiedyś.
Weganie a wegetarianie
Zanim przejdziemy do tego, co dokładnie jedzą weganie, warto wyjaśnić, czym różni się weganizm od wegetarianizmu. Jest to ważne, ponieważ na rynku gotowych produktów znajdują się zarówno te, które są dedykowane dla wegetarian, jak i te dla wegan. I o ile wegetarianie spokojnie mogą spożywać wegańskie produkty, o tyle w drugą stronę już to tak nie działa. Wszystko dlatego, ponieważ:
Wegetarianizm jest sposobem odżywiania dopuszczającym produkty pochodzenia odzwierzęcego, takie jak mleko, sery, jaja czy miody.
Weganizm jest w pełni roślinnym sposobem odżywiania, w którym nie można spożywać żadnych produktów odzwierzęcych.
Warto zaznaczyć, że diet wykluczających mięso, ryby i produkty odzwierzęcych jest więcej. Jest to także frutarianizm, gdzie spożywa się owoce oraz witarianizm, gdzie spożywa się tylko i wyłącznie surową żywność, taką jak warzywa, owoce czy orzechy.
Dieta wegan – jakie produkty?
Wbrew pozorom dieta wegańska wcale nie jest uboga w produkty. Można nawet powiedzieć, że większość osób spożywających mięso ma o wiele mniej urozmaicone jadłospisy, niż ma to miejsce w przypadku bardziej świadomie odżywiających się wegan. Wraz z wykluczeniem z diety takich produktów jak:
mięso i ryby oraz wszystkie produkty pochodne (w tym jajka),
sery i wszystkie pozostałe produkty mleczne,
przed weganami otwiera się naprawdę bogaty wybór produktów roślinnych, które są w stanie zapewnić im w pełni zdrową i kompleksową dietę. Weganie mają bowiem do dyspozycji:
owoce
warzywa
orzechy
kiełki
zboża
Z powyżej wymienionych produktów roślinnych wytwarza się alternatywy dla praktycznie większości popularnych artykułów spożywczych. Przykładowo:
tradycyjne mleko zastępowane jest mlekiem ryżowym, sojowym lub migdałowym
mięsne kotlety, kiełbaski czy parówki w opcji wegańskiej wytwarzane są z tofu sojowego lub warzyw
nawet jajka mają już swoje wegańskie zamienniki
Dieta wegańska nie stanowi już zatem takiego wyzwania, jak miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu, gdy weganie musieli przygotowywać wszystkie swoje posiłki od podstaw. Z drugiej strony wiele osób nadal wybiera taki tryb odżywiania, ponieważ im mniej przetworzona jest żywność, tym jest ona zdrowsza – dotyczy to również produktów wegańskich.
Weganizm to nie tylko dieta!
Warto zaznaczyć, że weganizm to nie tylko odżywianie, to także styl życia. Weganie przywiązują bowiem bardzo często uwagę również do tego, aby ich otoczenie – w tym ubrania czy kosmetyki, również nie zawierały w sobie żadnych składników pochodzenia odzwierzęcych. Wspierają także często swoją postawą inicjatywę cruelty free – czyli kupowania produktów, które nie były testowane na zwierzętach.