Jednym z największych problemów cywilizacyjnych XXI wieku jest otyłość. Jej efektem są nie tylko problemy związane z codziennym funkcjonowaniem, ale również liczne choroby, do których się przyczynia. Nie dziwi zatem, że coraz więcej osób sięga po środki farmakologiczne w celu zrzucenia zbędnych kilogramów. Producenci leków też nie pozostają obojętni, starając się opracować coraz skuteczniejsze produkty. Czasami udaje im się to niejako przy okazji, czego doskonałym dowodem jest Ozempic, stworzony dla diabetyków, który odznacza się również działaniem odchudzającym.
Semaglutyd i jego działanie odchudzające
Ozempic jest produkowany przez Novo Nordisk. Jego substancją czynną jest semaglutyd, zarejestrowany w 2017 w Europie i USA pod nazwą Ozempic, stosowany jest w terapii cukrzycy typu II. Miał być on długodziałającą alternatywą dla innej substancji produkowanej przez Novo Nordisk – liraglutydu. Odznacza się bowiem długim okresem półtrwania, wynoszącym 7 dni od jego podskórnego podania. Takie rozwiązanie pozwala na wykonanie jednego zastrzyku w tygodniu, a nie raz dziennie, jak w przypadku poprzedniego.
Bardzo szybko zauważono, że Ozempic tak jak i liraglutyd obok funkcji hipoglikemizującej posiada również działanie odchudzające. W przeprowadzonych badaniach okazało się, że u pacjentów otyłych z jedną chorobą współistniejącą, ale niecierpiących na cukrzycę, którzy przyjmowali semaglutyd przez 68 tygodni, stwierdzono redukcję masy ciała niemalże o 15 procent! Tym samym działanie odchudzające semaglutydu jest lepsze niż liraglutydu, gdzie w badaniach odnotowano 5-procentowy spadek masy ciała.
Ozempic bestseller 2021
Mocne działania marketingowe Novo Nordisk w promowaniu swoich produktów sprawiło, że Ozempic stał się niezwykle popularny w Polsce także jako preparat odchudzający. Co prawda zarejestrowana w Polsce wersja nie pozwala na traktowanie go jako leku na odchudzanie. Jest on bowiem stosowany w terapii cukrzycy. Przy czym warto tutaj zaznaczyć, że nowo testowany analogowy produkt od konkurencyjnej firmy Eli Lilly – tirzepatyd (podwójny antagonista GIP/GLP-1), który również jest stosowany w terapii cukrzycy, ma jeszcze skuteczniejsze działanie odchudzające przy mniejszym nasileniu skutków ubocznych niż semaglutyd.
Rybelsus jako alternatywa dla Ozempic
Ozempic jest produktem wskazanym w profilaktyce zdarzeniom sercowo-naczyniowym powiązanym zwłaszcza z cukrzycą typu II, takie jak np. udar czy zawał serca oraz innym przyczynom kardiologicznym. Wzrost zainteresowania Ozempiciem jako wsparciem terapii odchudzających przyczynił się do opracowania przez Novo Nordisk jego wersji w formie doustnej – jest to Rybelsus. Pozwala ona na przejście pacjentom z przyjmowania preparatu w postaci iniekcyjnej – wstrzykiwania podskórnego, na doustną.
Tabletkowa forma semaglutydu dostępna jest od marca 2022 roku. Obecnie jednak zakłady produkcyjne nie działają jeszcze z pełną mocą, przez co pełne zapotrzebowanie producent będzie mógł pokryć dopiero w II połowie 2022 roku. Warto zaznaczyć, że jak na razie jest to jedyny analog GLP-1 oferowany w postaci tabletki.