Connect with us

Diety

Dieta keto – czym jest i na czym polega?

Dieta keto

Wbrew pozorom dieta keto nie jest czymś nowym, ponieważ jeden szczyt jej popularności – również w Polsce – mamy już za sobą. I to dość dawno, bo aż 30 lat temu. Jeśli ktoś kojarzy tak zwaną dietę doktora Kwaśniewskiego, to wie, o czym mowa. Ten sposób odżywiania zaliczany jest bowiem do diet ketogenicznych, czyli takich, w których organizm zostaje wprowadzony w stan ketozy. Na czym to wszystko dokładnie polega? Dlaczego na diecie keto chudniemy? I czy jest to dieta dla każdego?

Dieta ketogeniczna, czyli dieta wysokotłuszczowa

Tym, co sprawia, że dieta keto jest tak wyjątkowa, to zmiana metabolizmu, do którego prowadzi. Dieta ketogeniczna to dieta wysokotłuszczowa, w której znacząco zostaje ograniczone spożycie węglowodanów i białka. Pozwala to na wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Czym ona dokładnie jest?

  • Ketoza – jest stanem metabolicznym zorientowanym na pobieranie energii z tłuszczy, a nie z cukrów, czyli węglowodanów, jak ma to miejsce w przypadku glikolizy.

Dieta keto jest zatem sposobem odżywiania, który pozwala uzyskać stan ketozy. Warto zaznaczyć, że krótkotrwała ketoza występuje również w trakcie i po wysiłku fizycznym – wtedy właśnie zachodzi spalanie tkanki tłuszczowej. Jest ona fachowo określana jako ketoza powysiłkowa.

Keto lunch
przykładowy lunch Keto

Podsumowując, dieta keto jest dietą wysokotłuszczową, gdzie ogranicza się spożycie węglowodanów oraz białka, ponieważ spożywanie tego ostatniego również może zaburzyć stan ketozy ze względu na glukoneogenezę, gdzie aminokwasy zostają przekształcone w glukozę.

Dieta keto a odchudzanie

W stanie ketozy organizm czerpie energię z tłuszczy zgromadzonych w ciele. Tym samym dieta keto to świetny sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów. Oczywiście i tutaj trzeba pamiętać o deficycie kalorycznym. Niestety długotrwała ketoza powoduje obciążenie organów biorących udział procesach metabolicznych – czyli wątrobę, trzustkę i nerki.

Z tego też powodu osoby, które mają problemy z tymi narządami, nie powinny raczej stosować tego typu diety. Nie jest ona również wskazana osobom zmagającymi się z problemami z metabolizmem, cukrzykom czy kobietom w ciąży. Ponadto trzeba mieć świadomość, że dieta keto jest dość restrykcyjna, ponieważ wyklucza spożywanie wielu popularnych dań i napojów – w tym również alkoholu.

Dieta keto w praktyce

W diecie keto niemalże wykluczone zostają węglowodany, a podaż białka jest bardzo ograniczona. Ogólnie uznaje się, że stan ketozy można osiągnąć, spożywając:

  • tłuszcze 70-75% diety
  • białka 20-25% diety
  • węglowodany 5-10% diety

Przy czym osiągnięcie stanu ketozy poprzedza adaptacja keto organizmu, która może trwać do 30 dni. W czasie tym można odczuwać osłabienie, podwyższoną temperaturę, bezsenność, problemy z koncentracją, katar, nudności oraz problemy z trawieniem. Objawy te określane są, jako keto grypa. Po ich ustaniu następuje jednak wzrost energii, znaczna poprawa koncentracji – w porównaniu do stanu sprzed rozpoczęcia diety keto, a także poprawa snu i nastroju, zmniejszenie apetytu oraz spadek wagi.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Trending